Co będzie lepszym rozwiązaniem dom czy mieszkanie w mieście?

Podjęcie decyzji o tym czy lepszym rozwiązaniem będzie dom czy mieszkanie w mieście jest bardzo trudną decyzją, która wymaga wielu godzin przemyśleń i zastanawiania się nad tym w jaki sposób zainwestować swój kapitał, aby później pod żadnym pozorem tego nie żałować. Dom będzie miał bardzo dużo zalet takich jak choćby nawet większa przestrzeń i oczywiście swoboda posiadanie ogródka, które może być wykorzystywane zarówno przez dzieci jak i czworonożnych przyjaciół.

Natomiast mieszkanie również będzie miało dużo plusów takich jak fakt, że często mieszkania są zlokalizowane w centrum miast co powoduje, że jest zdecydowanie bliżej w wiele miejsc. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie będzie miało dużo plusów, co natomiast wziąć pod uwagę w trakcie rozważań. Co będzie lepszym rozwiązaniem dom czy mieszkanie w mieście?

co wybrać dom czy mieszkanie w mieście

Dom czy mieszkanie w mieście – wady i zalety domu i mieszkania

Tak jak to zostało wspomniane wyżej zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie będzie miało swoje wady i zalety. Dużą rolę odegra tutaj tak naprawdę to czego od nieruchomości oczekuje inwestor. Posiadanie własnego domu to na pewno duża swoboda i niezależność od sąsiadów. Samodzielnie można decydować o tym co pojawi się na podwórku i w jaki sposób nieruchomość będzie wykorzystywana. Posiadanie domu jednorodzinnego nie wymaga pytania o zgodę tak naprawdę nikogo, żadnej spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty. Z drugiej jednak strony posiadanie mieszkania to zdecydowanie mniej obowiązków związanych z utrzymaniem budynku.

Takie koszty jak elewacja czy ocieplenie budynku są ponoszone z funduszu remontowego. Oczywiście kolejną dużą zaletą domu jest zdecydowanie większa przestrzeń, z której mogą korzystać jego właściciele, posiadanie ogródka również jest bardzo dużym plusem szczególnie dla młodych rodzin, które posiadają malutkie dzieci i które mogą korzystać z zabaw na świeżym powietrzu. Kolejną dużą zaletą mieszkania będzie też to, że może być ono bardzo dobrą inwestycją w przyszłość, ponieważ mieszkanie zdecydowanie łatwiej będzie wynająć i czerpać z niego korzyści. Odpowiedź na pytanie co będzie lepszym rozwiązaniem dom czy mieszkanie w mieście jest bardzo trudna i zależy od potrzeb i preferencji inwestora.

Dom czy mieszkanie w mieście – ile to kosztuje?

Oczywiście podejmując decyzje o tym czy lepszym wyborem będzie dom czy mieszkanie w mieście nie należy zapominać o kwestiach finansowych. Utrzymanie domu i utrzymanie mieszkania będą się między sobą nieco różniły. Często słyszy się, że utrzymanie domu jest droższe niż utrzymanie mieszkania. Jednak czy to prawda? Tutaj ponownie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko będzie zależało od tego w jaki sposób dom zostanie wybudowany i jakie technologie zostaną w nim wykorzystane.

Domy energooszczędne będą tanie w utrzymaniu, ponieważ zwykle będą korzystały z energii odnawialnej. Opłaty stałe w domu mogą okazać się nieco mniejsze niż opłaty mieszkania w bloku, ponieważ właściciele jednorodzinnego domu nie muszą ponosić opłat na rzecz wspólnoty mieszkaniowej czy kosztów administracyjnych. W przypadku domu większe mogą być opłaty za gaz czy prąd.

co będzie lepsze dom czy mieszkanie w mieście

Ile trwa budowa domu?

Osoby, które zainteresowane są budową domu często też zadają sobie pytanie jak długo będzie to trwało. Czas trwania budowy domu będzie zależał od tego jaki projekt zdecyduje się wybrać inwestor, jaka będzie technologia budowania oraz od tego jakie fundusze przeznaczone na budowę posiada on. Najczęściej mówi się, że czas trwania budowy domu w sposób tradycyjny wynosi około 2 lat. Warto pamiętać, że jeżeli zatrudnimy ekipę, która świadczy usługi kompleksowe czas ten może być zdecydowanie krótszy niż w momencie zaangażowania kilku ekip jednocześnie.

Najlepiej także w umowie zaznaczyć dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia robót. Kolejnym ważnym elementem, o którym warto pamiętać jest oczywiście zakup materiałów budowlanych i sprawdzenie czy, aby na pewno można je kupić od ręki. Oczywiście budowę domu można bardzo mocno skrócić decydując się na konstrukcje prefabrykowane zwykle są to ściany, które wymagają umiejętnego montażu.