Ile trwa budowa domu?

Decydując się na budowę domu należy liczyć się z tym, że przedsięwzięcie to wymaga dużej cierpliwości, odporności na stres i szybkiego podejmowania decyzji. Proces ten zwykle nie jest łatwy i pochłania dużą ilość czasu i pieniędzy. To, ile trwa budowa domu nie jest określone w przepisach prawa budowlanego. Wpływa na to kilka czynników, jak na przykład technologia budowlana, specyfika projektu budowlanego, a także to jakimi środkami dysponuje inwestor. Można jednak wskazać orientacyjny czas trwania takiej budowy.

Ile trwa budowa domu?

Budowa domu murowanego

Ile trwa budowa domu? Tradycyjną i jednocześnie najpopularniej metodą budowania domów w Polsce są domy murowane. Ten sposób jest bardzo czasochłonny i wymaga przygotowania dokładnego harmonogramu prac budowlanych. Na prace te składają się następujące etapy:

 • Stan surowy domu – to pierwszy etap każdej budowy domu. Jest on wykonywany stosunkowo szybko. W jego trakcie wykonywane jest przygotowanie działki pod budowę, zwykle zajmuje ono od 2 dni do 2 tygodni, w zależności od tego czy prace będą wykonywane przez koparkę czy ręcznie. Następnym zadaniem jest wytyczenie budynku, na które trzeba przeznaczyć kolejny dzień. Później nadchodzi czas zalania fundamentów, zależał będzie on oczywiście od ich specyfiki, natomiast można przyjąć, że zajmie on 2 tygodnie. Ściany nośne można wybudować w ciągu 3 tygodni.

 • Stan surowy otwarty domu – ten etap jest dużo bardziej czasochłonny niż poprzedni, ponieważ zająć może nawet do pół roku. W tym etapie można wyszczególnić kolejne elementy prac:

  • Murowanie ścian i kominków – murowanie ścian nośnych oraz wykonanie stopów może zająć od 5 do 10 tygodni.

  • Ściany kolankowe – po upływie dwóch tygodni można rozpocząć budowę ścian kolankowych. Ich wykonanie zajmie od 4 dni do tygodnia. Wykonanie wieńca pod murłatę to kolejne dwa dni pracy.

  • Więźba dachowa i pokrycie – kiedy miną kolejne dwa tygodnie można przystąpić do wykonania więźby dachowej oraz montażu pokrycia dachowego. To, ile trwa ten etap prac, ciężko jest określić, ponieważ zależy on od wielu czynników. Na przykład kształtu dachu, rodzaju poszycia, a także pokrycia dachowego. Można jednak powiedzieć, że prace te mogą zostać wykonane od 2 tygodni do nawet i półtorej miesiąca. Najszybszym sposobem jest montowanie więźb prefabrykowanych, które docierają na plac budowy
   w gotowych elementach. Elementy te ekipa budowlana jest w stanie zamontować nawet w kilka dni. 

Sumując można powiedzieć, że stan surowy otwarty zajmie od 2 do 4 miesięcy.

 • Stan surowy zamknięty – kolejny etap to stan surowy zamknięty domu. Polega on na montażu okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Etap ten zajmuje zwykle około 2 tygodnie.
 • Ocieplenie budynku i wykończenie wnętrza – ocieplenie domu i wykonanie elewacji trwają zwykle od 2 tygodni do 2 miesięcy. Natomiast całe wykończenie wnętrza, czyli tynkowanie, ułożenie podłóg, malowanie, montaż instalacji i tak dalej, może trwać od 3 do 5 miesięcy. Z tym, że trzeba pamiętać wykończenie domu wymaga zgrania się wszystkich ekip.

Jeśli dom budowany jest systemem gospodarczym, a nie zleconym, opóźnienie jednego wykonawcy opóźni czas rozpoczęcia prac przez kolejnego. A to natomiast przełoży się na całkowite wykończenie budynku.

Ile trwa budowa domu systemem tradycyjnym? Można przyjąć, że dwa lata. Domy pasywne, czyli te energooszczędne mogą wymagać nawet i 3 lat budowy. Związane jest to z koniecznością stosowania innych materiałów budowlanych, dokładniejszą izolacją termiczną, a także wykonywaniem dodatkowych instalacji.

Ile trwa budowa domu w technologii szkieletowej?

Etapy budowy domu

Ile trwa budowa domu w technologii szkieletowej? Technologa ta nie jest jeszcze dobrze znana w Polsce, jednak jej bardzo dużą zaletą jest szybkość wykonywania prac. Dom taki buduje się na płycie fundamentowej, której wykonanie i wyschniecie zajmuje około od 2 do 4 tygodni. Po upływie tego czasu można już rozpocząć montaż ścian. Prace te wykonywane są tak szybko dzięki elementom prefabrykowanym, które bardzo mocno przyspieszają prace. Ile trwa budowa domu? Całkowity czas budowy domu w technologii szkieletowej zajmuje od kilku tygodni do 5 miesięcy.