Jak kupować materiały na budowę domu?

Materiały na budowę domu są najważniejszym elementem w procesie budowania domu. Ich jakość musi być bardzo dobra, tak aby zapewniała bezpieczeństwo przyszłym posiadaczom domu. Materiały budowlane mają bardzo zróżnicowane ceny. Dlatego ich zakup powinien zostać dobrze przemyślany, tak aby za nie, nie przepłacić i wykonać zakupy w odpowiednim miejscu. Z pomocą przychodzi tutaj kosztorys, który może zostać wykonany przez kierownika budowy bądź projektanta. Kosztorys zawiera w sobie ilość potrzebnych materiałów, jest to bardzo pomocne w ustalaniu wydatków. Co więcej zniweluje to przestoje w budowie i skróci jej czas, a także sprawi, że nie zostaną żadne niewykorzystane materiały na budowę domu, które później mogłyby zabierać cenną przestrzeń.

Jak kupować materiały na budowę domu?

Istnieją trzy sposoby na zakup materiałów na budowę domu. Pierwszy z nich to po prostu zlecenie tego zadania ekipie budowlanej, która wykona zakupy w imieniu inwestora. Główną zaletą tego sposobu jest fakt, że inwestor nie musi się tym martwić i wszystko zostanie zrobione za niego. Kolejnym plusem jest to, że ekipy takie często dokonują zakupów w zaprzyjaźnionych składach budowlanych, które cenią sobie swoich wiernych klientów i często sprzedają im produkty z rabatami. Jednak może zdarzyć się też sytuacja, gdzie wykonawcy w pogoni za szybkim za zyskiem nie sprawdzą jakości materiałów i kupują te najłatwiej i najszybciej dostępne. Dlatego warto też zapoznać się z działaniami fachowców.

Zakup materiałów na budowę domu

Drugim sposobem jest oczywiście zakupienie potrzebnych produktów na własną rękę. Udając się do dobrego składu budowlanego można zwykle liczyć na pomoc pracowników, którzy doradzą i podpowiedzą jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Można też dokonać porównania cen z różnych sklepów budowlanych, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z poświęceniem temu zadaniu dużo więcej energii i czasu.

Kolejny sposób to zakupy przez Internet. To rozwiązanie nie jest bardzo popularne wśród osób, które chcą zakupić materiały na budowę domu. Jednak, jeśli ktoś nie ma zbyt dużo czasu, a chce, aby dokonać porównania cen, to całkiem dobry pomysł. Na stronach internetowych można w łatwy sposób sprawdzić ofertę cenową sklepów. Można tez skorzystać z porównywark cenowych. Należy jednak zwrócić uwagę na czających się w Internecie oszustów. Szczególnie łatwo napotkać ich na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych.

Jak kupować materiały na budowę domu? – przygotowanie

Budowa mieszkania a koszty

Co zrobić, aby nie przepłacić za materiały na budowę domu, ale też, aby były one dobrej jakości. Nie jest to łatwe zadanie, w szczególności obecnie, gdzie ceny materiałów bardzo mocno wzrastają, jest jednak kilka sposobów, które pozwolą dokonać racjonalnych
i przemyślanych zakupów.

  • Kosztorys – jest on świetnym rozwiązaniem, ponieważ zawiera w sobie zestawienie wszystkich potrzebnych materiałów oraz ich ilość. Nie musi to być od razu kosztorys można także samemu zrobić podobną listę, która następnie pomoże w wyborze najkorzystniejszego cenowo sklepu
  • Szukanie najkorzystniejszego cenowo sklepu budowlanego – po wykonaniu listy można odwiedzić kilka składów budowlanych i sprawdzić w którym z nich ceny są najbardziej opłacalne. Warto wziąć pod uwagę tez fakt, że dokonując wszystkich zakupów w jednym miejscu, firma może docenić lojalnego klienta i obniżyć cenę o rabat, jest to tez bardziej korzystne rozwiązanie także ze względu na koszty dostawy.
  • Skład budowlany nie dalej niż 50 km od placu budowy – ta odległość odgrywa zasadniczą rolę, ponieważ im dalej oddalony skład tym wyższe ceny dostawy. Kupując większe ilości materiałów czasami dostawa jest za darmo. Warto wiec o tym pomyśleć i na przykład dokonać wspólnych zakupów z sąsiadem, który także planuje budowę.
  • Sklepy internetowe – Internet jest miejscem, w którym znajduje się wszystko, tam także można kupić wszystkie potrzebne materiały na budowę domu, jednak warto tutaj zwrócić uwagę na koszt dostawy i ewentualną możliwość reklamacji produktów, które mogą zostać zniszczone w trakcie transportu
  • Zakontraktowanie materiałów budowlanych – istnieje możliwość przechowania materiałów przez skład budowlany do czasu rozpoczęcia prac budowlanych. Kupując produkty na wiosnę bądź zimę można zaoszczędzić sporą część gotówki, ponieważ zwykle wtedy ceny są niższe.