Najczęściej spotykane problemy na budowie

Budowa domu od podstaw to bardzo duże wyzwanie, które niesie za sobą wiele stresu, nerwów i obaw. Dzisiaj do dyspozycji wiele jest ekip budowlanych, które są w stanie wykonać całą pracę od początku do końca. To jednak nie wystarczy, właściciel musi sprawować kontrolę nad tym co się dzieje na budowie po to, aby nie zostać oszukanym, okradzionym i aby koszty budowy domu nie wzrosły. Dlatego też warto uzyskać podstawową wiedzę z tego zakresu. Jakie są najczęściej spotykane problemy na budowie?

Najczęściej spotykane problemy na budowie

Problemy i niedociągnięcia podczas budowy

Budowa domu od podstaw to proces długotrwały, podczas którego mogą wystąpić pewne problemy i niedociągnięcia. Właśnie dlatego tak ważne jest kontrolowanie przebiegu prac wykonywanych przez ekipę remontową. Co więcej dobrze uczyć się na cudzych błędach, nie na swoich. Poniżej najczęściej spotykane problemy na budowie:

 • Nieodpowiednie zabezpieczenie terenu – pierwszym błędem popełnianym zaraz po rozpoczęciu prac budowlanych jest nieodpowiednie zabezpieczenie terenu. Prace ziemne są kluczowe powinny więc być bardzo dokładnie kontrolowane. Wykonywać się je powinno również odpowiednio wcześniej, tak aby ziemia pod fundamentami mogła się odpowiednio ułożyć. Popełnienie tego błędu może kosztować naprawdę sporo. 
 • Złe wykonanie fundamentów – kolejnym popełnianym błędem jest złe wykonanie fundamentów. Jeśli zostaną one wykonane zbyt szybko lub zostaną do tego celu wykorzystane złej jakości materiały, skutkować to może w późniejszym czasie ich pękaniem, a co za tym idzie pękać będzie także podłoga. Nie wolno więc bagatelizować tego kroku, ponieważ zwykle nie da się takiego błędu naprawić.

 • Niewłaściwe zbrojenie fundamentów i podłogi – ten błąd jest często popełniany świadomie. Niestety osoby często decydują się na pominięcie tego bardzo ważnego kroku, w celu zaoszczędzenia, ponieważ zwykle koszt tych materiałów jest dosyć wysoki. 

Błędy ekipy remontowej

 1. Złej jakości izolacja termiczna i przeciwwilgotna – jeśli izolacja przeciwwilgotna nie zostanie odpowiednio wykonana zarówno w przypadku dachu, ścian jak
  i fundamentów, będzie to skutkowało pojawianiem się wilgoci wewnątrz domu, a także zagrzybieniem ścian. Natomiast jeśli izolacja termiczna nie zostanie wykonana dokładnie, koszty ogrzania domu bardzo mocno wzrosną.
 2. Słaba jakość izolacji dachu – najczęściej spotykane problemy na budowie to także złe wykonanie izolacji dachu. Błąd ten jest bardzo trudny do naprawienia, aby go skorygować trzeba ściągać papę, dachówkę lub blachę dachową. Izolacja ta musi zostać bardzo dokładnie wykonana, ponieważ to właśnie przez to miejsce ucieka największa ilość ciepła.

 3. Nieodpowiednio skoordynowana praca na budowie – ten błąd jest w zupełności niezależny od inwestora. Niewłaściwe poprowadzenie i koordynowanie prac budowlanych może skutkować poważnymi problemami pojawiającymi się w przyszłości. Czynności budowlane powinny być wykonywane w określonej kolejności, często kolejność ta jest zaburzone, zwykle powodem tego jest zbyt duży pospiech.

 4. Nieodpowiednio przeprowadzana kontrola prac budowlanych – każdy inwestor musi kontrolować to co dzieje się w trakcie realizowania jego inwestycji. Nie ważne czy jest to mały domek czy duża inwestycja. Można do tego zadania zatrudnić zewnętrzną firmę, która sprawdzi i dokonana audytu wykonawczego firmy. Nieprowadzenie kontroli może skutkować popełnianiem błędów, które będą się pojawiać również w przyszłości.

 5. Zbyt duża oszczędność na materiałach budowlanych i zmianach w projekcie – najczęściej popełniane błędy na budowie to na pewno zbyt duża oszczędność na materiałach budowlanych i wykończeniowych. Błąd ten popełniany jest bardzo często, jednak skutkować on może bardzo poważnymi problemami w przyszłości.

 6. Zmiany w projekcie dokonywane samodzielnie – nie wolno pod żadnym pozorem wprowadzać samodzielnie zmian w projekcie. Wszystkie obliczenia projektantów oraz osób, które brały udział przy tworzeniu projektu muszą zostać zachowane, w innym przypadku może dojść do katastrofy budowlanej.

 7. Zbyt duża oszczędność przy wyborze ekipy budowlanej – wszystkie najczęściej spotykane problemy na budowie mogą zniknąć, jeśli będzie ją wykonywała odpowiednia, zaufana i zaangażowana ekipa budowlana. Dlatego też nie warto oszczędzać na dobrych fachowcach, którzy wszystkie prace wykonają dokładnie i z należytą starannością. Warto również wiedzieć, że na dobrą ekipę warto czekać.