Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania jest bardzo dużym wydarzeniem w życiu każdego dorosłego człowieka. Wiąże się z nim wiele emocji zarówno tych dobrych jak ekscytacja, radość, jak i tych bardziej złych, czyli stres, obawa. Wymaga to podejmowania wielu trudnych decyzji, które później mogą zaważyć na komforcie mieszkania i radości z życia. Konieczne jest więc dokładne przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, a następnie odpowiednie dokonanie wyboru. Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę? Czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę – od czego zacząć?

Zakup mieszkania to decyzja podejmowana zwykle na wiele lat, a czasem nawet i na całe życie. Szukanie nieruchomości nie jest łatwym procesem. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz odpowiedzenia sobie na podstawowe pytania. Od czego zacząć szukanie mieszkania:

  • Jaki metraż mieszkania jest wymagany? – na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć jako pierwsze. Jaki ma być metraż poszukiwanego mieszkania oraz jaka ma się w nim znajdować liczba pomieszczeń. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę obecną sytuację, ale także przyszłość i to jak może się ona zmienić. Mowa tutaj o zwiększeniu się liczby domowników. Jeśli rodzina planuje się powiększyć warto wziąć pod uwagę większy metraż. 
  • Jaki budżet został przeznaczony na zakup mieszkania? – budżet jaki przeznaczany jest na zakup mieszkania jest zwykle głównym ograniczeniem w wyborze. Warto więc już na samym początku ustalić sobie także sposób finansowania. Dobrym rozwiązaniem będzie też wyszukanie mieszkania, umówienie się na z osobą, która przedstawi możliwości finansowania zakupu, a także wyliczy zdolność kredytową. 
  • Czy zostały wzięte pod uwagę dodatkowe koszty? – jeśli już mowa o budżecie to warto także wziąć pod uwagę dodatkowe koszty i dodać je do kosztorysu, tak aby nie zostać zaskoczonym wysokością dodatkowych opłat. Mogą to być: taksa notarialna, opłaty sądowe, podatek od czynności cywilno – prawnych oraz prowizja dla pośrednika. Opłaty te są dosyć duże, dlatego też warto wcześniej się z nimi zapoznać.

Zakup mieszkania - od czego zacząć

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę – rynek pierwotny

Kupując mieszkanie można tego dokonać na dwa sposoby z rynku pierwotnego lub z rynku wtórnego. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb i preferencji inwestora. Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę – rynek pierwotny:

  • Lokalizacja – jak wiadomo to, gdzie usytuowane jest mieszkanie, w jakiej dzielnicy, miasta, jakie atrakcje, ośrodki oświaty i tak dalej, znajdują się w jego pobliżu to jedne z najważniejszych kwestii. Wszystko to będzie wpływało na cenę, wartość mieszkania, ale także na komfort życia codziennego mieszkańców. Warto zwrócić uwagę czy w okolicy znajduje się park, las lub inny teren zielony. Co więcej ważnym elementem będą też sklepy spożywcze, z których bardzo często się korzysta. 
  • Wybór odpowiedniej firmy deweloperskie – to bardzo ważny czynnik, od którego będzie zależał cały proces zakupu mieszkania, dlatego tak ważne jest, aby firma była godna zaufania i zaangażowana w swoje działania. Na co w tym przypadku zwrócić uwagę? Na przykład czy deweloper ma prawo na dysponowanie danym gruntem albo czy otrzymał pozwolenie na budowę na danym terenie. Wszystkie te kwestie są niewyobrażalnie ważne. Warto więc poświęcić im swój czas. 
  • Sprawdzić jaka będzie całkowita cena mieszkania – ta wskazówka była już podawana wcześniej, chodzi o to, aby przygotować się na dodatkowe koszty i dodać je do swojego planowanego budżetu.

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę – rynek wtórny

Zakup nieruchomości - rynek wtórny

  • Jaki jest stan prawny lokalu – trzeba tutaj sprawdzić czy obecny właściciel posiada akt własności nieruchomości, a także czy nie jest zadłużony w spółdzielni mieszkaniowej, warto też sprawdzić czy na lokalu nie ciąży zadłużenie hipoteczne.
  • Stan budynku i znajdującego się w nim mieszkania – czasami zdarza się, że mieszkanie znajduje się w starym budynku, który narażony jest na wiele usterek, powinny więc zostać sprawdzona kondycja znajdujących się tam bali, rur, dachu. Podobnie będzie w przypadku samego mieszkania. Należy sprawdzić podłogi, ściany, drzwi, a także oszacować koszt remontu jaki będzie konieczny do przeprowadzenia.